CFA Connect
 
Home > News > 2012 VFBV Senior State Championship

2012 VFBV Senior State Championship

Posted by VFBV
Sunday, 11 March 2012

2012 VFBV State Urban Championship

DAY 3 FINAL Results

Monday 12th March-  Mooroopna

VFBV 2012 State URBAN Championship

MOOROOPNA 10th - 12th MARCH 2012

 FINAL  RESULTS

 MONDAY 12th MARCH  

 Event No. 2 –  Ladder Race - One Competitor 

1st       Jackson Dargaville, Kangaroo Flat 

                                             6.31 seconds  

2nd        Mandurah W.A.           6.52 seconds

3rd        Bassendean W.A.         6.58 seconds

4th        Maryvale                     6.68 seconds

5th        Harvey W.A.                6.72 seconds

 

Event 3 – B Section Pumper & Ladder – Five Competitors

1st       Pyramid Hill                     16.01 seconds

2nd        Sunbury                         16.75 seconds

3rd        Bairnsdale/Lakes Entrance 17.35 seconds

4th        Traralgon                        17.57 seconds

5th        Euroa                             18.01 seconds

 

Event No. 4 - C Section Marshall - One Competitor 

1st       Jarrod Ackland, Mansfield       27.84 seconds

2nd        Mornington                         28.15 seconds

3rd        Horsham                             28.63 seconds

4th        Hoppers Crossing                  28.72 seconds

5th        Warrnambool                       29.07 seconds

 

Event No.  5 - A Section Hose and Ladder Eights

1st       Bassendean W.A.                  21.05 seconds

2nd        Wendouree                        21.49 seconds

3rd        Harvey W.A.                      21.49 seconds

4th        Drouin/Bunyip                    21.62 seconds

5th        Kangaroo Flat                    21.67 seconds

 

Event  No. 6 - B Section Marshall - One Competitor 

1st       Tim Hendricken, Traralgon         25.21 seconds

2nd        Traralgon                               25.61 seconds

3rd        Belgrave                                 26.48 seconds

4th        Golden Square                         27.33 seconds

5th        Pyramid Hill                            30.18 seconds

 

Event No. 7 - C Section Hose and Reel Fours

1st       Murtoa                                  18.62 seconds

2nd        Hallam                                 18.86 seconds

3rd        Sorrento                               18.92 seconds

4th        Frankston                              18.99 seconds

5th        Sale                                      19.29 seconds

 Event No. 8 - A Section Marshall - One Competito

1st       Jamie Hart, Kangaroo Flat         23.82 seconds

2nd        Mandurah                              23.83 seconds                        

3rd        Kangaroo Flat                         24.53 seconds

4th        Maryvale                                24.78 seconds

5th        Wendouree                            25.05 seconds

 

Event  No. 9 - B Section Hose and Reel Sixes 

1st       Golden Square                          28.27 seconds

2nd        Morwell                                 30.27 seconds

3rd        Sunbury                                  32.08 seconds

4th        Traralgon                                32.42 seconds

5th        Stanhope                                 32.67 seconds

DISCIPLINE CONTEST

 Section A:          1st       Mildura                      90%

                         2nd      Melton                       89.09%

                         =3rd    Echuca & Bendigo         82.27%

                          5th     Bassendean                 81.82%

 

Section B:       1st       Sunbury                     82.73%

                     2nd      Kooweerup                 80.91%

                     3rd       Morwell                     79.09%

                     4th       Belgrave                    78.18%

                     5th       Lakes Entrance           77.73%

 

Section C:       1st       Mornington                 86.36%

                     2nd      Patterson River           85.91%

                     3rd       Hoppers Crossing        84.09%

                     4th       Drysdale                    82.27%

                     5th       Knox Group               81.36%

Torchlight Procession

 =1st      Hoppers Crossing & Melton A             89%

 3rd     Mildura                                            88%

4th       Benalla                                            86%

=5th  Warracknabeal, Frankston, Patterson River & Knox Group  85%  

 

Event  10 - Hydrant Race - One Competitor 

1st       Drouin/Bunyip 1                                 11.88 seconds

2nd        Trafalgar/Moe 1                                  11.99 seconds

3rd        Wendouree 1                                       12.01 seconds

4th        Wendouree 2                                       12.01 seconds

5th        Dandenong 1                                      12.12 seconds

  

Event 11– C Section Pumper & Ladder – Five Competitors

1st       Mornington, New Record Time        16.20 seconds

2nd        Sale                                 17.13 seconds

3rd        Kyneton                           17.35 seconds

4th        Drysdale                           17.57 seconds

5th        Geelong West                    17.70 seconds

 

Event 12 - A Section Marshall - Two Competitors 

1st       Maryvale 1                           14.37 seconds

2nd        Echuca 1                            14.42 seconds

3rd        Kangaroo Flat 1                   14.61 seconds

4th        Wendouree 1                      14.82 seconds

5th        Wendouree 2                      14.88 seconds

 

Event 13 - B Section Hose and Ladder Eights 

1st       Golden Square                      22.31 seconds

2nd        Pyramid Hill                        23.43 seconds

3rd        Stanhope                            24.18 seconds

4th        Morwell                               24.96 seconds

5th        Werribee                             25.23 seconds

 

Event 14 - C Section Marshall - Two Competitors 

1st        Geelong West                       15.63 seconds

2nd        Murtoa                               16.44 seconds

3rd        Hoppers Crossing                  16.79 seconds

4th        Sale                                   16.85 seconds

5th        Patterson River                    17.15 seconds

 

Event 15 - A Section Hose and Reel Eights

1st        Bassendean                            26.58 seconds

2nd        Kangaroo Flat                        27.04 seconds

3rd        Harvey                                  27.97 seconds

4th        Mandurah                              28.29 seconds

5th        Wendouree                            28.36 seconds

 

Event 16 - B Section Marshall - Two Competitors 

1st        Traralgon                                  15.40 seconds

2nd        Golden Square                           16.56 seconds

3rd        Bairnsdale/Lakes Entrance           16.76 seconds

4th        Maldon                                     16.93seconds

5th        Traralgon                                 17.00 seconds

 

Event 17 - C Section Hose and Reel Sixes 

1st        Drysdale                                  31.06 seconds

2nd        Geelong West                          31.44 seconds

3rd        Sorrento                                 32.01 seconds

4th        Hallam                                   32.10 seconds

5th        Kyneton                                 33.03 seconds

  

Event 18 - A Section Hose, Hydrant and Pumper  

1st        Wendouree, New Record Time    10.93 seconds

2nd        Melton                                    11.39 seconds

3rd        Narre Warren                           12.03 seconds

4th        Maryvale                                  12.31 seconds

5th        Trafalgar/Moe                          13.94 seconds

 

Event 19 - B Section Y Coupling and Ladder Eights 

1st        Morwell                               36.85 seconds

2nd        Maldon                               37.50 seconds

3rd        Golden Square                      37.64 seconds

4th        Belgrave                              37.64 seconds

5th        Cobden                                38.17 seconds

 

Event 20 - C Section Hose, Hydrant and Pumper

1st       Warragul, New Record Time          13.15 seconds

2nd        Mornington                                14.23 seconds

3rd        Hallam                                      14.58 seconds

4th        Geelong West                             15.38 seconds

5th        Sale                                          15.86 seconds

 

Event 21 - A Section Y Coupling and Ladder Eights 

1st       Bassendean                                29.63 seconds

2nd        Bendigo                                   32.52 seconds

3rd        Mandurah                                 33.20 seconds

4th        Narre Warren                            33.54 seconds

5th        Mildura                                     34.06 seconds

 

Event 22 - B Section Hose, Hydrant and Pumper  

1st       Sunbury                                      13.35 seconds

2nd        Traralgon                                  14.36 seconds

3rd        Stanhope                                   14.49 seconds

4th        MFB                                          14.63 seconds

5th        Golden Square                             15.01 seconds

 

Event 23 – C Section Y Coupling and Ladder Eights 

1st       Hallam                             35.74 seconds

2nd        Sorrento                         35.83 seconds

3rd        Mornington                      38.04 seconds

4th        Murtoa                            38.45 seconds

5th        Belmont                           39.64 seconds

Event 24 – A Section Pumper & Ladder – Five Competitors

1st       Maryvale                                  13.55 seconds

2nd        Drouin/Bunyip                         13.79 seconds

3rd        Narre Warren                          14.45 seconds

4th        Wendouree                             14.73 seconds

5th        Eaglehawk A                           14.82 seconds

 

Event 25 - B Section Y Coupling - Four Competitors

1st       Cobden                                 8.27 seconds  

2nd        Werribee                             8.50 seconds

3rd        Morwell                                8.96 seconds

4th        Belgrave                              9.25 seconds

5th        Kooweerup                           9.49 seconds

 

Event 26 - C Section Hose and Ladder Fives 

1st       Sorrento                                22.84 seconds

2nd        Drysdale                               22.89 seconds

3rd        Belmont                                23.91 seconds

4th        Mornington                            24.01 seconds

5th        Geelong West                         24.54 seconds

 

Event 27 - A Section Y Coupling - Four Competitors 

1st       Maryvale                                  7.83 seconds  

2nd        Mandurah                               7.93 seconds

3rd        Tatura                                    8.10 seconds

4th        Drouin/Bunyip                          8.19 seconds

5th        Bendigo                                  8.51 seconds

 

Event 28 - B Section Hose and Reel Eights

1st       Morwell                               30.12 seconds

2nd        Kooweerup                         30.53 seconds

3rd        Golden Square                      30.55 seconds

4th        Werribee                             32.13 seconds

5th        Sunbury                               32.82 seconds


Event 29 - C Section Y Coupling - Four Competitors 

1st       Hoppers Crossing                      8.13 seconds  

2nd        Benalla                                  9.02 seconds

3rd        Kyneton                                 9.19 seconds

4th        Hallam                                   9.60 seconds

5th        Narre Warren B                       9.69 seconds

Event 30 - A Section Hose and Reel Sixes 

1st       Eaglehawk A                                      28.50 seconds

2nd        Tatura                                                  28.78 seconds

3rd        Maryvale                                             28.81 seconds

4th        Bassendean                                         29.12 seconds

5th        Mandurah                                            29.27 seconds

 

Event 31 - Champion Fours 

1st       Narre Warren  A                                 17.26 seconds

2nd        Bassendean                                         17.43 seconds

3rd        Mornington                                         17.92 seconds

4th        Kangaroo Flat                                     17.99 seconds

5th        Bendigo                                              18.12 seconds

 

 FINAL AGGREGATE RESULTS

 

Dry Aggregate

1st        Kangaroo Flat                         22 Points

2nd        Maryvale                                 20 Points

3rd        Mandurah                                15 Points

 

Wet Aggregate

1st        Bassendean                             62 Points

=2nd     Golden Square & Morwell      46 Points

 

SECTION AGGREGATES:

 

‘A’ SECTION

1st        Bassendean                             66 Points

2nd        Maryvale                                 46 Points

3rd        Wendouree                              41 Points

 

‘B’ SECTION

1st        Golden Square                                    53 Points

2nd        Morwell                                   52 Points

3rd        Sunbury                                   42 Points

 

‘C’ SECTION

1st        Mornington                             55 Points

=2nd     Sorrento & Hallam                  38 Points

 

 2012 CHAMPION BRIGADE:  BASSENDEAN W.A.

 

The team members were Coaches Peter Forbes & Steve Garton, and

Marc Papalia

Daryl Beechey

Kieran Barrett

Luke Mullon

Jeremy Mullen

Damon Ellwood

Andrew Middleton

Harlan Beneditti

Shannon Blake

Steve Eyers

Tyrel Dyson

Cas Tesnear.

  

Results for the 2012 Champion Competitor:

 1st        Daniel Young, Golden Square            23 Points

=2nd     Dominic Keating, Maryvale

Steven Darling, Morwell

Barry Brinsmead, Morwell

David Ryan, Morwell, &

Damon Ellwood, Bassendean W.A.   22 Points

 

The Victoria / Western Australia Challenge took place after the final event, the Champion Fours, and was won by Western Australian team.

The competitors of the two teams for the Victoria / Western Australia Challenge were:

 

Western Australian:

 

Coaches Peter Forbes & Steve Garten, and competitors

Troy Rake

Damian Ellsgood

Mike Reynolds

Darryl Beechey

Steve Ayres

Tom Dodd

Mark Papalia

Brett Hendron

Scott Hendon, Catcher

 

Victoria:

Coach Stuart Kelso, and competitors

Delaney Armstrong

Jackson Dargaville

Tom Dargaville

Shane Every

Ben Flood

Jamie Hart

Steven Myers

Matt Royal, &

Michael Crawford, Catcher

 

Last modified on Monday, 09 July 2012 16:11
Read 3330 times
Comments (0)Add Comment

Write comment
You must be logged in to post a comment. Please register if you do not have an account yet.

busy